Herbaty ziołowe jako alternatywne leczenie objawów IBS-u

Leczenie zespołu jelita drażliwego, nie zawsze musi być oparte na stosowaniu farmakologii.  Czasami warto zwrócić się w kierunku ziołolecznictwa i zapoznać się z dobroczynnym działaniem  ziół na dolegliwości związane z IBS-em. Ich mechanizm działania w zespole jelita drażliwego jest dwukierunkowy. Z jednej strony zioła mogą wpływać na redukcję stresu, wspomagając wyciszenie i uspokojenie organizmu. Z drugiej strony duża grupa ziół ukierunkowana jest na poprawę trawienia oraz łagodzenia stanów zapalnych w obrębie układu pokarmowego.

Poniżej zostały opisane herbaty ziołowe, które mają największe zastosowanie w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego.

1.Herbata miętowa

Mięta (Mentha piperita), zawierająca olejek eteryczny-mentol jest dotychczas najlepiej przebadanym ziołem w leczeniu IBS-u, wykazującym dużą skuteczność w łagodzeniu jego niekorzystnych objawów. Mięta wspomaga proces trawienia, jest silnym stymulatorem wydzielania kwasu solnego w żołądku. Ponadto w licznych badaniach klinicznych wykazano skuteczność leczenia bólu przy użyciu olejku miętowego. Mięta pieprzowa działa poprzez specyficzny kanał przeciwbólowy o nazwie TRPM8, minimalizując percepcję bólu przez włókna czuciowe.

Szczególną ostrożność powinny jednak zachować osoby, które cierpią na chorobę refluksową przełyku, przepuklinę rozworu przełykowego lub zmagające się z nadżerkami lub ostrymi stanami zapalnymi błony śluzowej.

2. Herbata z owocu kopru włoskiego

 

Koper włoski (Foeniculum vulgare Mill) ma działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie. Ogranicza powstawanie gazów w przewodzie pokarmowym, pomagającym tym samym eliminować problem wzdęć. Zawiera w swoim składzie olejek eteryczny anetol, który hamuje aktywację genu NFKB zaangażowanego w proces nowotworzenia.

W badaniach klinicznych wykazuje działanie synergistyczne z kurkuminą, nasionami kminku, miętą pieprzową oraz piołunem. Dlatego warto wykonywać mieszanki ziołowe w celu podbicia jego pozytywnego efektu działania

3. Herbata rumiankowa

 

Główne działanie rumianku(Matricaria chamomilla) opiera się na jego właściwościach przeciwzapalnych. Działa uspakajająco i antystresowo. Może pomóc na problemy związane z trawieniem eliminując bóle brzucha, skurcze oraz łagodzić biegunki. Jego działanie w zespole jelita drażliwego jest zatem wielokierunkowe i adresujące wiele problemów z nim związanych.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leków zawierających warfarynę, ze względu na możliwość wystąpienia interakcji.

4. Herbata z kurkumą

 

Kurkumina jest związkiem o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Wspomaga procesy trawienne, poprzez zwiększanie czynności wydzielniczej żołądka niwelując uciążliwe uczucie rozpierania w górnej części brzucha. Ponadto eliminuje problem wzdęć i zmniejsza produkcję gazów w przewodzie pokarmowym. Suplementy kurkumy są dostępne w postaci płynnej nalewki, które bez problemu można dodać do herbaty. Najlepiej sprawdzi się jej połączenie z bromelainą. Zwiększa ona wchłanianie kurkumy w przewodzie pokarmowym oraz wspomaga jej działanie przeciwzapalne.

Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz osoby z cukrzycą (kurkuma może wpływać na stężenie glukozy w surowicy). Wszelkie suplementy kurkumy powinny być odstawione przed planowanym zabiegiem, ze względu na jej właściwości przeciwzakrzepowe i możliwość wystąpienia krwotoku.

5. Herbatka imbirowa

 

Zawarte w korzeniu imbiru (Zingiber officinale Rosc) substancje fenolowe takie jak gingerols i shogaols, są dobrze udokumentowanymi  związkami o działaniu przeciwzapalnym. Kłącze imbiru zawiera antagonistów serotoniny, które poprawiają perystaltykę , jak również działają przeciwskurczowo na mięśniówkę jelita.

6.  Herbatka anyżowa

 

Anyż (Pimpinella anisum L)jest to przyprawa pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Stanowi doskonałe remedium na problemy trawienne manifestujące się uporczywym odbijaniem,  produkcją gazów, wzdęciami oraz skurczami żołądkowo-jelitowymi. Ma działanie przeciw spazmatyczne i przeciwgrzybiczne, pomaga zapobiegać procesom fermentacyjnym w żołądku i jelitach. Dodatkowo jest łagodnym środkiem uspokajającym, który doskonale sprawdzi się jako środek nasenny.

Powyżej przedstawione związki pomimo dobrze udokumentowanego działania na objawy IBS-u, nie zawsze przyniosą oczekiwane rezultaty. Należy pamiętać, że etiologia zespołu jelita drażliwego jest bardzo złożona, a właściwe leczenie tego problemu powinno być wielokierunkowe.  Przytoczone zioła, które można stosować w formie naparu doskonale się sprawdzą jako naturalne wspomagacze trawienia. Warto jednak pamiętać aby pić je przed posiłkiem, nigdy w trakcie lub bezpośrednio po jedzeniu, a także zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia interakcji między ziołami a przyjmowanymi lekami.

Piśmiennictwo:

Please follow and like us:
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *