Terapie ziołowe w IBS-ie jako alternatywne leczenie zaburzeń jelitowych

Zioła mogą stanowić potężny oręż w walce z objawami IBS-u. Obok terapii probiotycznej, ziołolecznictwo stanowi drugi co do wielkości obszar niekonwencjonalnego leczenia zespołu jelita drażliwego. Oczywiście dobór ziół nie jest przypadkowy, a raczej ukierunkowany na łagodzenie konkretnych dolegliwości związanych z IBS-em.

Część z nich została dokładnie przebadana pod kątem skuteczności w łagodzeniu dolegliwości żołądkowo- jelitowych, a wyniki badań pozwoliłam sobie przedstawić w poniżej zamieszczonej  tabeli razem z siłą dowodów naukowych na ich skuteczność.

W dobie” Evidence – based medicine” czyli w wolnym tłumaczeniu medycynie opartej na dowodach naukowych, zaprzestaliśmy kierować się sprawdzonymi naturalnymi metodami w walce z różnymi problemami zdrowotnymi, po to aby sięgać po preparaty, które mają „poparcie w badaniach”. Ma to szczególne znaczenie u osób zmagającymi się z zespołem jelita drażliwego, w obliczu, którego współczesna medycyna jest bezradna i w dalszym ciągu brakuje wystandaryzowanych metod  leczenia, co otwiera bramy niekonwecjonalnym rozwiązaniom. Dlatego warto próbować i oceniać skuteczność wprowadzonych działań, tak aby zindywidualizować leczenie IBS-u, co w moim przekonaniu jest jedynym słusznym postępowaniem u osób borykającym się z tym problemem.

 

Please follow and like us:
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *