Czy okresowy post może łagodzić objawy IBS-u?

Chociaż dokładna przyczyna IBS jest nieznana, objawy dyskomfortu brzusznego, przerywanego bólu brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia i gazy są dobrze znane osobom, które mają do czynienia z tym zaburzeniem żołądkowo-jelitowym.

Bardzo często standardowa farmakoterapia oraz dieta nie przynoszą poprawy objawów, dlatego niektórzy posuwają się do bardziej niekonwencjonalnych sposobów zarządzania IBS-em,  mianowicie stosowania okresowych postów.

Czym jest post, jak go definiować?

Post można rozumieć w dwojaki sposób, jako:  post okresowy (przerywany) lub długotrwały.

 1. Post Okresowy (przerywany), charakteryzuje się występowaniem naprzemiennych okresów jedzenia i niejedzenia. Jedną z popularnych metod przerywanego postu jest ograniczenie jedzenia do ośmiogodzinnego bloku czasu.

Kiedy w takim  systemie dobrze funkcjonujesz, możesz spróbować bardziej restrykcyjnych metod:

 • 12 godzin postu / 12 godzin jedzenia
 • 14 godzin na czczo / 10 godzin jedzenia
 • 16 godzin na czczo /8 godzin jedzenia (powtarzać co drugi dzień)
 • 16 godzin na czczo /8 godzin jedzenia
 • 19 godzin na czczo /5 godzin jedzenia
 • 20 godzin na czczo /4 godziny jedzenia
 • 1 dzień na czczo / 6 dni jedzenia

Można  wybrać dowolny system, bądź mieszać je i sprawdzać co się sprawdzi akurat w Twoim przypadku. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie, jeśli coś nie służy, ewidentnie nie jest to rozwiązanie dla Ciebie!

 1. Długotrwały post, obejmuje ograniczenie jedzenia i ewentualnie płynów przez dłuższy okres czasu (tj. 24 do 72 godzin). Zalecany przy bardziej poważnych zaburzeniach jelitowych, czasem wymagający podawania elektrolitów i stopniowego wyprowadzania. Nie zalecany do przeprowadzenia bez nadzoru medycznego.
W jaki sposób post może wpływać na poprawę objawów IBS-u?
 1. Zwiększa aktywności wędrującego kompleksu mioelektycznego (MMC)

Migracyjny kompleks ruchowy (MMC) to wzorzec aktywności elektromechanicznej obserwowany w mięśniach gładkich przewodu pokarmowego w okresach między posiłkami, takich jak okresy postu. Główną rolą tego kompleksu jest usuwanie niestrawionych resztek pokarmowych oraz bakterii z jelita cienkiego. MMC jest instruowany przez złożoną orkiestrę sygnałów neurohormonalnych w odpowiedzi na karmienie / głodzenie, w tym między innymi grelinę, motilinę, serotoninę i somatostatynę. Aktywność MMC osiąga szczyt między posiłkami, pod warunkiem braku pokarmu w przewodzie pokarmowym!

Kompleks mioelektryczny nie działa prawidłowo u osób z IBS. Prowadzi to różnych zaburzeń, które dają charaketrystyczne problemy:

– przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO), wynikające z upośledzenia mechanizmu kontrolującego ilość bakterii w jelicie cienkim

– nasilenie procesów fermentacyjnych, na skutek trudności w usuwaniu niestrawonych resztek pokarmowych, szczególnie węglowodanów

 1. Promuje autofagię

Autofagia jest to proces naturalnej degradacji zniszczonych komórek i promowanie procesów regeneracyjnych. Ma to kluczowe znaczenia dla osób z problemem nieszczelnej bariery jelitowej oraz przewlekłych stanów zapalnych, które mają niszczycielski wpływ na wyściółkę jelita. Dzięki autofagii, może dojść do regeneracji komórek rąbka szczoteczkowego i przywrócenie prawidłowej produkcji i wydzielania enzymów trawiennych. Ma to kluczowe znaczenia dla prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

 1. Pomaga w wygaszaniu stanu zapalnego w jelicie

Okresowy post zmniejsza stres oksydacyjny poprzez wpływ na ekspresję genów produkujących enzymy antyoksydacyjne, które odpowiedzialne są za neutralizowanie wolnych rodników tlenowych.

Jakie są wady postu?

W niektórych przypadkach post nie będzie dobrym rozwiązaniem. Szczególnie u tych osób, które okres postu, będą rekompensowały sobie dużą nadwyżką pokarmu po jego zakończeniu, jako swoistą rekompensatę za okres wyrzeczeń.  W przypadku zespołu jelita drażliwego objętość pokarmu na jeden posiłek nie powinna być duża, w przeciwnym razie może to doprowadzić do problemów dyspeptycznych takich jak: ból brzucha, zgaga, uczucie pełności, czyli  tzw „kamień w brzuchu”

Niektóre osoby, posiadają pewien rodzaj nadwrażliwości jelitowej, która uruchamia się w wyniku uczucia głodu wynikającego z niedostarczenia pokarmu . W takim przypadku post nie jest dobrym sposobem na łagodzenie dolegliwości związanych z IBS-em. Dla tych osób małe, a częste posiłki mogą być zalecane jako alternatywa dla długich okresów postu.

Każda osoba z IBS-em jest inna i powinna zawsze kierować się swoim samopoczuciem podczas wprowadzania nowych rozwiązań lub terapii. Warto jednak próbować po to, aby  stworzyć własny model żywieniowy, który jest najbardziej optymalny i skrojony na Twoje potrzeby.

Please follow and like us:
error0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *